Danes je 01 Nov 2024 01:08
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 20 Jan 2010 11:52    Naslov sporočila: Najboljša zaščita pred rakom na črevesju
 Odgovori s citatom  

Korak za korakom spremenite miselnost in pomislite tudi na preventivo – veliko lahko naredite že sami.

Obstajajo tudi dobre novice: zahvaljujoč novi metodam zdravljenja in predvsem zgodnjemu odkrivanju raka na črevesju, se stopnja preživetja med obolelimi stalno zvišuje.

Kljub vsemu za to vrsto raka ljudje še vedno umirajo, vsako leto pa zabeležijo okoli 1.100 novih primerov. V Sloveniji je rak na debelem črevesju tudi najpogostejša oblika raka, toda v nasprotju z rakom na pljučih ga lahko ob zgodnjem odkritju povsem preprečimo oziroma ozdravimo.


Zdrav življenjski slog


Slastna in športna preventiva

Situacija: v življenju mora črevesje predelati približno 30 tisoč kilogramov hrane in več kot 50 tisoč litrov tekočine. Strokovnjaki ocenjujejo, da skoraj vsak tretji na novo odkrit primer izhaja iz pretiranega uživanja živalskih maščob in prehrane s premalo balastnimi snovmi, vitamini in rastlinskimi snovmi. Svetovna zdravstvena organizacija WHO poleg tega ocenjuje, da je pri vsakem sedmem primeru krivo tudi pomanjkanje gibanja.

Prvi korak: namesto živalskih maščob raje uporabljajte več rastlinskih olj z nenasičenimi maščobnimi kislinami, kot sta olivno in laneno olje. Pogosteje uživajte sadje in zelenjavo ter jejte veliko žitaric. Dva- do trikrat na teden meso zamenjajte z ribo. Da je tako imenovana mediteranska prehrana nadvse slastna, boste lahko sami okusili v vsaki dobri italijanski, grški ali španski restavraciji.

Drugi korak: kolesarjenje, plavanje, fitnes ali hoja – redno gibanje ohranja aktivnost črevesja. Možne škodljive substance se tako tudi hitreje izločijo iz telesa. Poleg tega telo izloča manj inzulina, ki bi lahko povzročil neželene spremembe na črevesni steni.


Zdravniška preventiva : Testi in preiskave

Situacija: pri 90 od 100 ljudi se rak na črevesju razvije iz popolnoma nenevarnega razraščanja tkiva na sluznici (polipi), ki se degenerira šele po 10 do 15 letih. Če se pravočasno odkrijejo, se tumorji niti ne razvijejo.

Tretji korak: v nasprotju z zdravim tkivom so krvne žile polipov zelo ranljive.

Posledica: v blatu se lahko skriva kri, kar se odkrije s posebnim okultni hematestom. Na žalost pogosto pride tudi do lažnega alarma, saj test reagira tudi z nekaterimi živili.

Alternativa: testi, ki potrjujejo prisotnost le človeške krvi ali pa tipičnega rakavega encima.

Četrti korak: ljudje se veliko preredko odločajo za redne preiskave črevesja. Če bi se 'pregledovalo' vsaj 60 odstotkov prebivalstva, bi lahko v petih letih prepolovili število na novo obolelih.


Skoncentrirana terapija : Operacija in zdravljenje

Situacija: v zgodnjem stadiju lahko polipe 'odščipnejo' v okviru klasične preiskave črevesja (koloskopija). Virtualna različica, ki se opravi s pomočjo računalniške ali magnetnoresonančne tomografije, jih sicer tudi zazna, a tkivo se lahko odvzame le na klasičen način. Tumor je treba pozneje z ustreznim delom črevesja odstraniti operativno. Pri tem pa je treba preprečiti širitev rakavih celic, predvsem na jetra.

Peti korak: proti nastanku metastaz se danes uporablja kemoterapija. Nov citostatik v obliki tablet se imenuje xeloda. Na tumorsko tkivo deluje enako kot infuzija, redkeje pa pride do pojava obremenilnih stranskih učinkov, kot je izguba las.

Šesti korak: za paciente z napredno stopnjo raka je v Nemčiji od leta 2004 poleg operacije in kemoterapije na voljo terapija s protitelesi Cetuximab. Ta blokirajo posredovanje rastnih impulzov v notranjost rakavih celic. Druga protitelesa, Bevacizumab, ustavijo novo tvorjenje krvnih žil, ki oskrbujejo tumor s hranilnimi snovmi. Rak se tako rekoč izstrada.

Se prehranjujete zdravo?
Odgovorite z da ali ne!

1 Redno pijete alkohol, kavo ali črni čaj?
2 Ste poklicno ali zasebno izpostavljeni velikemu stresu?
3 Ali manj kot enkrat na dan užijete sveže sadje in zelenjavo?
4 Ali kadite ali pa ste kot nekadilka pogosto izpostavljeni cigaretnemu dimu?
5 Ste redno na dieti oziroma se odrekate določenim živilom (na primer mesu ali ribam)?

Rezultat
Že pri enem pritrdilnem odgovoru lahko podvomite o zadostni oskrbi svojega telesa z vitamini in minerali. Pri svojem zdravniku ali pa v lekarni se pozanimajte o smiselni uporabi prehranskih dopolnil.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Novosti zdravljenja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.