|
|
Katka
Administrator foruma
Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05 Prispevkov: 997 Kraj: Jesenice
|
|
|
|
|
Objavljeno: 29 Mar 2010 18:54 Naslov sporočila: Kruh |
|
|
|
|
PŠENIČNI KRUH
sestavine:
75 dag polnovredne pšenične moke in 30 dag bele moke ali pa samo bela moka
1 dag soli
kvasec:
3 dag kvasa
pol žličke sladkorja
1 dl tople vode
za mesenje:
½ l tople vode (40° C)
za mazanje:
1 jajce
priprava za mesenje:
Moko presejemo v skledo, da jo zrahljamo. Polnozrnati moki dodamo tudi malo bele moke, da se lepše mesi.
Ob strani v skledo damo sol, v jamico na sredini moke pa vlijemo v topli sladkani vodi stopljen kvas. Pomešamo z malo moke in pustimo, da vzhaja 2 minuti.
Potem kvas pomešamo še z malo moke in ga odmaknemo na drugo stran, daleč od soli. Ni namreč dobro, če v začetku prideta skupaj sol in kvas.
Z občutkom začnemo prilivati vročo vodo in mešamo ter počasi pritegnemo k me¬senju tudi kvasec. Zamesti moramo primerno trdo testo. Ko imamo pravšnjo trdoto, ga začnemo gnesti. Lahko pa od tu dalje gnetemo s strojem za testo. Gnetemo ga toliko časa, da postane gladko. Če ga gnetemo z rokami, vidimo, da se takrat lepo loči od rok in sklede.
Vzhajanje: Testo naj pokrito vzhaja v skledi, kjer smo ga mesili, in v toplem prostoru. Čez eno uro ali tudi kasneje, takrat ko je testa še enkrat več, ga zvrnemo na pomokano desko in zgnetemo v eden ali dva hlebca.
Položimo ga na pomokan prtiček v štručnico ali skledo tako, da je lepša stran hlebca spodaj. Pustimo drugič vzhajati in pazimo, da bo pravilno vzhajano: preveč vzhajano testo namreč pri peki upade, premalo vzhajano pa razpoka.
Kadar govorimo o polnovredni ali polnozrnati moki, govorimo o moki, ki je mleta iz celega zr¬nja, ne da bi kaj zavrgli. Ne pomeni pa to, da so v testu cela zrna, kar je v glavnem neprimerno in ne prispeva h kakovosti kruha.
Ko so naše mame zgnetle testo in ga oblikovale v hlebček za prvo vzhajanje, so nad hlebčkom naredile z roko križ. Ali ne bi te navade spet oživeli?
Pečenje: Pekač potresemo z moko ali namažemo z maščobo. Hleb zvrnemo na pekač, z ostrim nožem 3 ali 4 krat zarežemo, namažemo s toplo vodo ali jajcem in damo v pečico, razgreto na 2200 C. Kruh je okusnejši, če ga na začetku zaobjame visoka vročina. Ko se kruh v pečici dvigne, nekako po 15 minutah, vročino zmanjšamo na 1800 C in ga pečemo še 40 minut. Pečen kruh damo na desko, ga namažemo z maščobo ali vodo in pokritega ohladimo.
Tudi vročina da kruhu pravi okus: pri premalo vroči pečici je kruh omleden, pri prevroči pa zažgan. Med peko je priporočljivo, da je v pečici posodica z vodo, ki zrak nekoliko vlaži. To je zlasti primerno pri ventilacijskih pečicah.
Če se nam zgodi, da je testo premalo vzhajano, popravimo to s temperaturo pečice: na začetku pečemo 10 minut pri 2000 C, nato 10 minut pri 2200 C in dalje do konca pri 1800 C.
PŠENIČNI KRUH Z OREHI
Pripravimo ga tako kot pšenični kruh (glej recept PŠENIČNI KRUH).
20-30 dag orehovih jedrc narežemo na polovičke ali še drobneje in jih 25 minut kuhamo v vreli vodi.
Potem ko je testo vzhajalo, pri drugem gnetenju dodamo orehova jedrca. Toliko jih ohladi¬mo, da so enako tople kot testo.
RŽEN KRUH
sestavine:
60 dag ržene moke
40 dag pšenične moke
1 dag soli
1 žlička mešanice kumine in janeža
kvasec:
3 dag kvasa
1 žlička sladkorja
1 dl vode
za mesenje:
4 dl tople vode (40° C)
priprava:
Obe vrsti moke zmešamo in nato presejemo. Damo v skledo in zamesimo ter pregnetemo testo, kot je opisano pri pšeničnem kruhu.
Med gnetenjem primešamo kumino in janež.
RŽEN KRUH Z OREHI
sestavine:
60 dag ržene moke
40 dag pšenične moke
1 dag soli
1 žlička mešanice kumine in janeža
kvasec:
3 dag kvasa
1 žlička sladkorja
1 dl vode
za mesenje:
4 dl tople vode (40° C)
priprava:
Obe vrsti moke zmešamo in nato presejemo. Damo v skledo in zamesimo ter pregnetemo testo, kot je opisano pri pšeničnem kruhu.
Med gnetenjem dodamo orehe, ki jih prej pol ure kuhamo in odcedimo. Lahko pa jih damo za 15 minut v pečico, razgreto na 1500 C.
Orehova jedrca prerežemo na pol ali pa jih narežemo še drobneje.
AJDOV KRUH
sestavine:
35 dag ajdove moke
4 dl vrele vode
65 dag polnozrnate pšenične moke
1 dag soli
kvasec:
3 dag kvasa
1 žlička sladkorja
1 dl tople vode
priprava:
Ajdovo moko poparimo s 4 dl vrele vode, mešamo in ko se ohladi na gorkoto roke, zamešamo kvasec, ločeno še sol in dodamo pšenično moko. Pustimo 2 minuti vzhajati, nato zgnetemo testo in ravnamo kot pri pšeničnem kruhu.
KORUZNI KRUH
sestavine:
½ kg koruzne moke
1 dag soli,
½ kg pšenične moke
okoli 4 dl vrele vode
kvasec:
3 dag kvasa
1 žlička sladkorja
1 dl tople vode
priprava:
Koruzno moko poparimo z vrelo osoljeno vodo, da je videti kot žganci.
Ko se ohladi na 400 C, vlijemo v topli sladkani vodi stopljen kvas, dodamo malo pšenične moke in počakamo 2 minuti, da kvas vzhaja. Nato počasi dodajamo pšenično moko in po potrebi prilivamo toplo vodo ter zamesimo testo. Gnetemo in ravnamo, kot je opisano pri pšeničnem kruhu.
KORUZNI HLEBČKI ZA OTROKE
Iz testa, kot je opisano pri koruznem kruhu, vzamemo za vsakega otroka zajetno pest testa, ga z roko razpotegnemo za dobro dlan, namažemo z maslom ali ocvirki, potresemo z nare-zanim drobnjakom in oblikujemo v hlebček.
Pečemo ga 20-25 minut pri 1800 C.
Tako so otroke razveseljevali v Ribnici na Dolenjskem.
PIRIN KRUH
sestavine:
70 dag pirine moke
sol
15 dag ržene moke
15 dag pšenične moke
kvasec:
3 dag kvasa
malo sladkorja
malo tople vode
za gnetenje :
4 dl tople vode
za mazanje:
jajce
priprava:
Moko presejemo v skledo, da jo prezračimo. Na eno stran sklede damo sol, na drugo stran pa v jamico vlivamo v topli vodi razmešan kvas z malo sladkorja. Med kvas pomešamo malo moke in tako pustimo vzhajati dve minuti.
Naprej ravnamo tako, kot je opisano pri pšeničnem kruhu.
Ko je testo drugič vzhajalo, oblikujemo hlebec ali pa testo damo v namazan model. Po¬novno naj vzhaja.
Pečenje: Vzhajan hleb zvrnemo na namazan pekač, ga namažemo s toplo vodo ali z jajcem in damo v pečico, ogreto na 2200 C. Čez 15 minut temperaturo znižamo na 1800 C. Vsega skupaj pečemo eno uro. Med peko testo večkrat namažemo z vodo, da bo skorja mehkejša.
PLETENKA
sestavine:
60 dag bele moke
kvasec:
2 dag kvasa
1 dl toplega sladkanega mleka
3 rumenjaki
6 dag sladkorja
1 žlička soli
približno 3 dl toplega mleka
8 dag masla
za mazanje:
stepeno jajce in maslo
priprava za mesenje in gnetenje:
Moko presejemo, da bo bolj zračna, in jo damo v skledo.
Na sredini naredimo jamico in vanjo vlijemo v toplem sladkanem mleku razmešan kvas. Pustimo, da 2 minuti vzhaja. Na moko ob rob sklede damo rumenjake, sladkor in sol. Počasi prilivamo mleko in vse skupaj zgnetemo v testo. Bolje je, da na začetku sol in kvas ne prideta skupaj. Ko je trdota testa pravšnja, dodamo tekoče maslo. Gnetemo z rokami ali električnim mešalnikom. Gnetemo toliko časa, da postane testo gladko.
Testo naj ne bo premehko, da se pletenka med peko ne bi razlezla. Testo naj vzhaja pokrito v toplem prostoru.
Pletenje: Ko je testa še enkrat več, ga zvrnemo na pomokano desko in iz njega naredimo dolg svaljek, ki ga nato narežemo na 10 enakih delov.
Vsak del najprej pregnetemo in nato vsakega posebej posvaljkamo v dolg svaljek, in sicer tako, daje na sredi malo debelejši kot na koncih, ker bo kita lepše pletena.
Najprej spletemo prvo, najdebelejšo kito iz 4 svaljkov-pramenov. Položimo jo na namazan pekač in jo namažemo z jajcem.
Potem spletemo še kito iz treh pramenov in jo položimo na vrh prve kite.
Zopet namažemo z jajcem in nanjo položimo sveder, zvit iz dveh pramenov. Premažemo z jajcem.
Ostanek testa razdelimo na dva dela, ju malo posvaljkamo in z njima zadelamo oba konca kite, da so pod njima vsi končni prameni lepo skriti. Premažemo z jajcem.
Pečenje: Pletenko postavimo vzhajat, jo še enkrat namažemo z jajcem in damo v pečico. Na začetku pečemo pletenko 10 minut pri 2200 C, da porumeni, dalje jo pečemo pri 1800 C. Vsega skupaj naj bo pletenka v pečici eno uro.
Pečeno pletenko položimo na desko in rahlo namažemo z maslom.
Ptičke, ki sedijo na štruci, pripravimo iz presnega testa:
3 žlice moke in le toliko vode, da dobimo gosto testo, pregnetemo in oblikujemo ptičke.
Pri kvašenem testu je razmerje med moko in tekočino 2: 1, to se pravi, če imamo 60 dag moke, vzamemo 3 dl tekočine.
MLEČNI KRUH
Iz enakega testa kot je pletenka, pripravimo mlečni kruh in ga oblikujemo v hleb ali štruco.
Za mlečni kruh zamesimo malo mehkejše testo. Maščoba da kruhu posebno dober okus in ga dlje ohranja svežega. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Stran 1 od 1 |
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
|
|