Danes je 05 Maj 2024 17:47
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 10 Feb 2009 20:58    Naslov sporočila: Stoma
 Odgovori s citatom  

1. Kaj je stoma?

Stoma je odprtina, skozi katero črevo izloča svoje izločke oziroma stolico. Zunanja vidna barva stome je rdečkasta tako, kot je vsa sluznica debelega črevesa. Vsa prebavna cev, od ust do zadnjika ima isti tip sluznice. Stoma naj bi imela svetlečo, zdravo rdečo barvo, kar pomeni, da je dobro oskrbljena s krvjo. Krvne žile na stomi so povrhne, tako da se lahko včasih pri čiščenju stome pojavi tudi nekaj malega krvi. Takšno krvavitev lahko primerjamo s krvavenjem, ki ga opazimo pri umivanju zob. Tudi krvavitev iz stome se bo običajno umirila enako. Dobro je vedeti tudi to, da ni v stomi nobenih živčnih končičev, tako da je praktično neobčutljiva, čeprav morda rdeča barva sluznice daje vtis, da je tkivo močno občutljivo.
Na stomi lahko opazujemo rahle premike. Pomenijo običajno krčenje črevesa, ki poriva črevesno vsebino skozi prebavno cev. To je normalno dogajanje. Takšno gibanje lahko opazimo tudi pri menjavanju vrečke.
Takoj po kirurškem posegu bo morda stoma izgledala otekla, kar je posledica operacije. Oteklina bo počasi splahnevala, velikost in oblika se bo spremenila. Po osmih tednih bo običajna začetna oteklina splahnela, stoma pa se bo lahko v prvem letu po operaciji še deloma spreminjala po velikosti in obliki, kakor se bo pač nadaljevalo celjenje. Obisk pri zdravniku ali enterostomalnem terapevtu pa je potreben, kadar pride do večje krvavitve ali spremembe v barvi stome.
Kolostomija je kirurško oblikovana odprtina širokega črevesa skozi trebušno steno. Lahko je trajna ali začasna. S kolostomijo lahko obidemo del debelega črevesa ali danko, včasih pa je izpeljava potrebna zaradi odstranitve danke ali zadnjika.
Naloga debelega črevesa je vsrkavanje vode in soli in shranjevanje črevesne vsebine. Kljub izpeljavi črevesa bo vsrkavanje vode in soli zadovoljivo, čeprav je lahko gostota izločenega blata spremenjena. Po operaciji ni več take kontrole izločanja, kot je bila pred kirurškim posegom, zato se je potrebno naučiti novih načinov zbiranja in kontrole izločanja.
Oskrba in negovanje izpeljanega črevesa sta lahko različna. Odvisna sta od mesta izpeljave črevesa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 10 Feb 2009 21:03    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Ime stoma izvira iz grškega jezika in pomeni usta, odprtino. Je kirurško izoblikovana odprtina, skozi katero črevo izloča svoje izločke. Poznamo več vrst stom. O ileostomi govorimo, kadar je del tankega črevesa izpeljan na površino trebuha, o kolostomi pa takrat, kadar se izpelje debelo črevo na površino trebuha. Stome so lahko trajne ali začasne.

Vzroki
Poseg izpeljanega črevesa je najpogosteje potreben pri ulceroznem kolitisu, Chronovi bolezni, družinski polipozi, raku na črevesju in danki, poškodbah danke in prirojenih nepravilnostih ter nekaterih drugih boleznih.

Izgled stome

Zunanja vidna barva stome je rdečkasta, tako kot vsa sluznica prebavnega in urogenitalnega sistema. Stoma ima svetlečo, zdravo rdečo barvo, kar pomeni, da je dobro preskrbljena s krvjo. Krvne žile na stomi so povrhnje, zato se lahko pri čiščenju stome pojavi krvavenje. Takšno krvavenje je primerljivo s krvavenjem pri umivanju zob. V stomi ni živčnih končičev in je praktično neobčutljiva, čeprav morda rdeča barva sluznice daje vtis, da je tkivo močno občutljivo. Bolečina je prisotna, če je predel stome iritiran ali vnet. Na stomi lahko opazujemo rahle premike, ki pomenijo običajno krčenje črevesa.
Takoj po kirurškem posegu je stoma lahko videti otekla, kar je posledica operacije. Oteklina počasi splahni, velikost in oblika se spremenita.

Zapleti
Zapleti v povezavi s stomo so lahko zgodnji ali pozni. Zgodnji zapleti (krvavitve, odmrtje stome, ugreznjenje stome) se pojavijo v času hospitalizacije po operaciji. Pogosto zahtevajo ponovno operacijo. Pozni zapleti se lahko pojavijo po odpustu iz bolnišnice in so v začetku dokaj pogosti ter so najpogosteje povezani s kožo v okolici stome (zatekanje blata pod podlogo in posledično vnetje, alergije na pripomočke za nego in oskrbo stome, vnetja dlačnih mešičkov, krvavitve s površine stome ). Vse zaplete, ki so povezani s spremenjenim videzom stome, mora reševati zdravnik!

Pripomočki za oskrbo stome
Zagotovo se po operaciji in uvedbi stome bolnikovo življenje močno spremeni. In zagotovo se z novim načinom življenja ni lahko sprijazniti. Zato je veliko pozornost potrebno nameniti bolniku samemu in izbrati pripomočke, ki bodo bolniku olajšali življenje s stomo in ga vrnili v normalno življenje brez večjih odpovedovanj.
Osnovni pripomoček je sestavljen iz kožne podloge in vrečke, ki sta lahko združeni v eno enoto ali sta ločeni. Kožne podloge morajo biti iz materialov, ki so hipoalergični, ne dražijo in ne poškodujejo kože ter zdravilno delujejo na morebitno vneto kožo in pospešujejo proces zdravljenja. S pomočjo telesne toplote se kožna podloga dobro sprime s kožo, pozorni pa moramo biti na velikost odprtine. Pri različnih tipih stome in zaradi različnih potreb bolnika se individualno izbira ustrezna vrsta podloge in vrečke.

Vedeti moramo, da stoma ni rana, ampak le nadomestna odprtina za izločanje blata, zato je negovanje tega predela enako intimni negi. Uporabljajo se čistilna tekočina in robčki, ki s kože odstranjujejo ostanke telesnih izločkov. Pozorni smo na to, da mesta ne drgnemo, sicer lahko pride do poškodb. Za zaščito kože uporabljamo pripravke, ki na koži tvorijo zaščitni film, s katerim se preprečuje neposreden stik izločkov s kožo. Uporaba posipa se priporoča na koži, ki rosi. Iritirane kože namreč ni mogoče osušiti z gazo, zato uporabljamo paste ali posipe, ki vpijajo vlago s površine kože in jo tako ohranjajo suho. Po nanosu počakamo 15 do 20 minut in šele nato namestimo podlogo. Na voljo je tudi zatesnitvena pasta, ki zatesni področje okoli stome in omogoča boljšo namestitev kožne podloge. Pri pastah moramo biti pozorni na vsebnost alkohola in pri poškodovani koži izbrati takšno pasto, ki ne vsebuje alkohola in zato ne peče. Uporabni so tudi filtri, ki prečistijo smrdeče pline v vrečki in jih vežejo nase.
Pripomočki za oskrbo stome so na voljo v lekarnah na podlagi naročilnice za tehnični pripomoček.

Danes je na voljo široka izbira izdelkov za oskrbo in nego stome, ki bolniku omogočajo kakovostno in polno življenje. A med kopico izdelkov je potrebno izbrati prave pripomočke, ustrezne posameznemu bolniku. In prepričana sem, da je dobrodošel vsakršen nasvet celotnega tima strokovnjakov: zdravnika, enterostomalnega terapevta, patronažne medicinske sestre in farmacevta!
Avtor: Polonca Fiala, mag.farm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 12 Maj 2010 06:56    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Stoma – izpeljano črevo
Rok Petrič, mag. farm.

Beseda stoma izvira iz grščine in pomeni usta oz. odprtina. Je kirurško izoblikovana odprtina na trebušni steni, skozi katero črevo izloča svoje izločke, in to z namenom, da oblikujemo umetni anus. Uporablja se za izboljšanje kakovosti življenja ljudem z ulceroznim kolitisom, Chronovo boleznijo, družinsko polipozo, rakom na črevesju in danki, poškodbami danke in prirojenimi nepravilnostmi ter nekaterimi drugimi boleznimi. Da se izognemo poznim zapletom, je zato izrednega pomena izbira ustreznih in kakovostnih pripomočkov, ki bolniku omogočajo kakovostno in polno življenje.

Zunanja vidna barva stome je rdečkasta. Vsa prebavna cev, od ust do zadnjika, ima isti tip sluznice. Stoma naj bi imela svetlečo, zdravo rdečo barvo, kar pomeni, da je dobro oskrbljena s krvjo. Krvne žile na stomi so povrhnje, tako da se lahko včasih pri čiščenju stome pojavi tudi nekaj malega krvi. Takšno občasno krvavitev lahko primerjamo s krvavenjem, ki ga opazimo pri umivanju zob, a se običajno umiri. Stoma nima nobenih živčnih končičev, tako da je praktično neobčutljiva. Takoj po kirurškem posegu bo stoma izgledala otekla, kar je posledica operacije. Po okoli osmih tednih bo običajna začetna oteklina splahnela, stoma pa se bo lahko v prvem letu po operaciji še deloma spreminjala po velikosti in obliki, odvisno od celjenja. Obisk pri zdravniku ali enterostomalnem terapevtu je potreben, kadar pride do večje krvavitve ali spremembe v barvi stome.

Kolostoma
Beseda kolostoma izhaja iz grških besed colon, ki pomeni debelo črevo, in stoma, ki pomeni odprtina. O njej govorimo, ko je debelo črevo speljano skozi trebušno steno, skozi katero bolnik s stomo izloča blato. Naloga debelega črevesa je vsrkavanje vode in soli ter shranjevanje črevesne vsebine. Kljub izpeljavi črevesa bo vsrkavanje vode in soli zadovoljivo, čeprav je lahko gostota izločenega blata spremenjena. Lahko je začasna ali trajna. S tehnično dobro narejeno kolostomo dosežemo dober rezultat, torej kakovostno življenje, in zmanjšamo možnost zapletov.

Kolostoma pomeni veliko psihično obremenitev za bolnika. Trajna kolostoma pride v poštev, kadar odvajanje blata ni mogoče po naravni poti, začasna kolostoma pa, kadar je potrebno začasno izključiti odvajanje blata po naravni poti in je predvidena normalna vzpostavitev delovanja prebavil.

Ileostoma
Beseda ileostoma izhaja iz grških besed ileum, ki pomeni zadnji del tankega črevesa, in stoma. Pri ileostomi kirurg del zdravega tankega črevesa izpelje na površino trebuha, kjer napravi odprtino, skozi katero bolnik odvaja blato. Zdravi del črevesa deluje normalno. O stalni ileostomi govorimo takrat, ko je odstranjen ves kolon, rektum in anus, tako da je funkcija tega dela prebavil izgubljena. Začasna ileostoma pa se oblikuje takrat, kadar je potrebno začasno izključiti odvajanje blata po naravni poti.

Blato po ileostomi vsebuje številne prebavne encime, ki lahko ob stiku s kožo povzročijo draženje. Da se izognemo tem težavam, kirurg naredi ileostomo tako, da ta izstopa za približno 2-3 cm nad ravnijo kože v stomijsko vrečko. Vsebina po ileostomi je tekoča in kašasta, količina pa nepredvidljiva. Za bolnika je pomembno, da popije vsaj 1-2 l tekočine na dan, tekočina pa mora biti bogata z elektroliti (k, na). Zaradi zmanjšanega vsrkavanja in sinteze je potreben dodatek maščobotopnih vitaminov A, D, E in K.

Urostoma

Beseda urostoma izhaja iz grških besed urina, ki pomeni seč, in stoma. Pri urostomi je narejena kirurška odprtina na trebušni steni, skozi katero je potegnjen del tankega črevesa, v katero sta pripeljana oba sečevoda. Največkrat je urostoma stalna. S pomočjo preusmerjenega odtoka lahko sečila normalno delujejo.

Zapleti
Zapleti, povezani s stomo, so lahko zgodnji ali pozni:

-med zgodnje zaplete sodijo krvavitve, odmrtje stome in ugreznjenje
stome. Tovrstni zapleti se večinoma pojavijo v času hospitalizacije po
operaciji;
-pozni zapleti se lahko pojavijo po odpustu iz bolnišnice in so v začetku
dokaj pogosti. Najpogosteje so povezani s kožo v okolici stome
(zatekanje blata pod podlogo in posledično vnetje, alergije na
pripomočke za nego in oskrbo stome, vnetja dlačnih mešičkov, krvavitve
s površine stome).

Da se izognemo poznim zapletom, je izrednega pomena izbira ustreznih in kakovostnih pripomočkov. Danes je na voljo široka izbira izdelkov za oskrbo in nego stome, ki bolniku omogočajo kakovostno in polno življenje.

Irigacija – izpiranje črevesa skozi stomo
Pri irigaciji se črevesje izpira skozi stomo. V slednjo se po cevki nalije voda, in tako se črevo izprazni. S tem postopkom stomist, bolnik s stomo, uravnava odvajanje blata. Črevesje lahko skozi stomo izpira le stomist, ki ima sigmoidno kolostomo in kolostomo descendentnega kolona. S pomočjo irigacije, samoklistiranja, si stomist zelo izboljša kakovost življenja. S tem ko 24 do 48 ur nima izločenega blata, mu ni potrebno nositi klasičnih zbiralnih vrečk, temveč mini vrečke ali stoma kape, ki so manjše in skoraj neopazne. To omogoča stomistu večjo in boljšo gibljivost, porabi manj pripomočkov za nego stome in nenazadnje postane tudi bolj samozavesten.

Stoma spremeni telesno podobo, zato je zelo pomembno, da bolnik sprejme stomo za svojo in premaga začetni odpor do svojega »novega« telesa ter strah pred zmanjšanjem delovne in spolne sposobnosti. Stoma omogoča bolnikom normalno in kakovostno življenje, kot so ga imeli pred operacijo. V procesu rehabilitacije pa je izjemno pomembna tudi pomoč družine.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

peter9091





Pridružen/-a: 26.11. 2012, 12:38
Prispevkov: 1

     
Prispevek Objavljeno: 26 Nov 2012 12:42    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Pripomočki za oskrbo stome
Zagotovo se po operaciji in uvedbi stome bolnikovo življenje močno spremeni. In zagotovo se z novim načinom življenja ni lahko sprijazniti. Zato je veliko pozornost potrebno nameniti bolniku samemu in izbrati pripomočke, ki bodo bolniku olajšali življenje s stomo in ga vrnili v normalno življenje brez večjih odpovedovanj.
Osnovni pripomoček je sestavljen iz kožne podloge in vrečke, ki sta lahko združeni v eno enoto ali sta ločeni. Kožne podloge morajo biti iz materialov, ki so hipoalergični, ne dražijo in ne poškodujejo kože ter zdravilno delujejo na morebitno vneto kožo in pospešujejo proces zdravljenja. S pomočjo telesne toplote se kožna podloga dobro sprime s kožo, pozorni pa moramo biti na velikost odprtine. Pri različnih tipih stome in zaradi različnih potreb bolnika se individualno izbira ustrezna vrsta podloge in vrečke. ????
_________________
D_avi_D
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Preiskave, zdravljenja..

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.