Danes je 01 Jun 2024 05:14
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 13 Avg 2009 07:47    Naslov sporočila: Meditacija – koristi
 Odgovori s citatom  

Kako ti bo redna vaja meditacije pomagala v življenju

Zdravje
Naše zdravje temelji na povezanosti med telesom, umom in duhom – ter na stanju vsakega izmed njih – in fizično telo je le ena sestavina skupne enačbe dobrega počutja. Ta princip celovitosti pravi, da sta srečen um, um, ki ni pod stresom, ter cvetoče duhovno življenje glavna dejavnika v našem fizičnem zdravju. Tako kot stres in negativna čustva počasi najedajo našo življensko energijo, vaja meditacije sprosti novo in pozitivno življensko silo, rojeno iz navdiha, sreče in miru, v vsak del našega obstoja, s čimer ustvarimo najboljše pogoje za vitalnost in zdravje. Z meditacijo se lahko spremeni celo naš vzorec spanja – povečana kvaliteta in verjetno zmanjšana količina. Več časa in energije da živimo naša življenja.


Vse se prične znotraj
Naše notranje življenje – naša sreča, naša gotovost, naša razpoloženja, naša zavest - v veliki meri vplivajo na to kako čutimo in delujemo v našem zunanjem življenju. Pogosto je naša zmožnost vplivanja na dogodke zunanjega življenja zelo omejena, lahko pa spremenimo naš odziv na te dogodke. Kadar smo srečni in mirni se z lahkoto spopademo s težavami in problemi. Ko smo zaskrbljeni in nesrečni, te iste težave postanejo nočne more. Naše celotno izkustvo življenja je obarvano z našo lastno zavestjo – naše življenje je stvaritev naših umov. Meditacija uravnovesi notranje in zunanje svetove in prinese na površje svetle barve naše narave – veselje, vedrino, ljubečo prijaznost, moč. Te pozitivne lastnosti preoblikujejo našo izkušnjo življenja, kajti vse se prične v nas.




Notranji vodnik

Pisanja vseh velikih vedcev in vodnikov preko stoletij si delijo mnogo idej in resnic – ena od teh je vera v modrost in lepoto človeške duše. Šri Činmoj opisuje dušo kot “notranjega vodnika” - je naš najvišji Jaz, naš najresničnejši Jaz, naš osebni življenjski vodnik. Bolj, ko poslušamo našo dušo, bolj bo naše zunanje življenje cvetelo in uspevalo - in v tišini in umirjenosti meditacije najlažje začutimo in izkusimo modrost duše. Vse v življenju – odločanje, reševanje problemov, iskanje izpolnitve in smisla – notranji vodnik je tu, da nam pokaže pot in lahko se naučimo dostopati do njega z našo poglobljujočo prakso.


Posebna obljuba duše
Veliki vedci nam tudi povedo, da je vsaka duša edinstvena in da mora nekaj zelo posebnega doseči na zemlji. S poslušanjem našega “notranjega vodnika” začenjamo čutiti in razumeti, kaj je globlji pomen našega življenja in takrat naše zunanje življenje postane vedno bolj v harmoniji s tem znanjem. Odkritje in izpolnitev dušne posebne obljube nam prinese neizmerno srečo.



Moč uma
Veliko tehnik, ki se uporabljajo pri učenju meditacije, si deli skupno poglavje - obvladovanje in koncentriranje moči uma. Stranski učinki in prednosti tega truda so mnogoteri - zmožnost hitre usmeritve pozornosti in koncentracije, izboljšan spomin, umirjenost v meditirajočem umu, ki nam omogoča dostop do globljih, intuitivnih, kreativnih in navdihujočih delov našega bitja.


Moč srca
V našem iskanju sreče Šri Činmoj posveča veliko pozornosti duhovnemu srcu, saj gosti mnoge od naših najmočnejših duhovnih kvalitet. Razširjanje in poglabljanje zmožnosti ljubezni; sočutje do drugih; enost z vsem v življenju; notranja modrost; sreča brez poželenja, kot dih notranje rože, ki se razširja v naše življenje - zaklad, ki čaka da ga odkrijemo! Srce je brez ega, neomejena zavest in "življenje v srcu” je ena od skrivnosti resnične sreče. Ena od osnovnih oblik joge - bhakti joga, je prav tako usmerjena v duhovno srce. Tu je moč predane ljubezni usmerjena k Bogu in vidi božanskost v vseh stvareh.


Umirjeno življenje
Meditacija bo iz tebe naredila zelo umirjeno osebo. Ta umirjenost pride skozi rastoče sprejemanje samega sebe in samozavest, in skozi notranje ravnovesje, ki pride iz globljega dela našega bitja. Ta mir ni nekaj pasivnega ali krhkega - je zelo močan in dinamičen. Ta vrsta notranjega miru te bo povzdignila nad uspeh, neuspeh, pluse in minuse življenja - v nas pusti trden mir in občutek umirjene nenavezanosti pred nestanovitnimi srečami in bridkostmi življenja. Ljudje, ki so razvili notranji mir, so zelo močni.


Prebujenje
Meditacija je prebuditev naše resnične narave, duhovna pot k razsvetljenju, samospoznanju, enosti z Bogom. Zato moramo biti vedno hvaležni za impulz, da meditiramo - zavestno smo pričeli veliko potovanje prebujanja, ki živi v samem srcu človeštva.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 30 Nov 2009 10:21    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Kaj je meditacija?
Meditacija je mentalna tehnika, katero si prisvajajo razna svetovna verstva. Pri izvajanju meditacije pozabite na razne eksotične navade, kot je zažiganje kadila pri budističnih kipcih in druge verske obrede. Meditacija ni nikakršna skrivnost niti mističen ali spiritualen proces.

Beseda meditacija je latinskega izvora (”meditari” pomeni razmišljati) in pomeni razmišljanje, premišljanje ali celi razglabljanje. Meditacija je torej oblika poglobljenega opazovanja, pot v našo notranjost in je najboljši način počitka od tiranije duha, ki nas nenehno preganja, naj naredimo več in več. Z meditiranjem še dodatno urimo um, da postane osredotočen in miren. Predstavlja torej vadbo za preprečevanje vdora neželenih misli na naraven način, z globoko sprostitvijo telesa in ohranjanje duha brez misli. Takšno stanje lahko vzdržujemo nekaj sekund ali pa nekaj ur, odvisno od posameznikove veščine in želje.

Meditacija je najbolj naravna oblika počitka, saj je meditiranje temeljna dimenzija našega življenja, ki se prične ob rojstvu in traja vse do konca našega zemeljskega bivanja. Opisali bi jo lahko kot sprejemanje ljubezni, ki nam jo dajo starši ob rojstvu, kot poslušanje nežnih melodij, ki nam jo mama zapoje ob zibelki, kot ljubezenska pisma in sprejemanje lepot tega sveta, ki nas obdajajo. Pri vsem tem občutimo poglabljanje vase, vse to pa lahko pomeni neke vrste meditiranja.

Dobro je da meditiramo tudi takrat, ko smo brez vsakih želja, ko ne počnemo ničesar, enostavno se prepustimo sedanjemu trenutku. Meditacijo lahko predstavlja tudi sprehajanje na prostem ali ko se zazremo v zvezdno nebo in ta trenutek podaljšujemo, ko opazujemo sončni zahod, ko opazujemo naravo in podobno. Pri vsem tem uživamo, ne da bi ugotavljali kaj in zakaj, temveč preprosto uživamo v vsakem trenutku. Meditiramo lahko vedno in povsod, kadar jo pač potrebujemo. Meditacije se lahko poslužujemo, ko razglabljamo o pomenu dogajanja v našem življenju, o delu, o ljubezni, o bližnjih, o sebi, umetnosti, glasbi. Bistvo vsake meditacije pa je, da ustavimo vse aktivnosti, upočasnimo miselni proces in duha usmerimo v en sam namen.

Mantra
Obstaja veliko oblik in tehnik meditacije na vseh kontinentih tega sveta. Ne glede na to, kako meditacijo poimenujemo ali izvajamo, je bistvenega pomena, da z njo dosežemo stanje globoke sprostitve in povečanje zavedanja. Tehnika izbira mantre je preprosta, sestavljena naj bo iz nekaj črk ali zvokov, ki nam pomagajo doseči izpraznitev ali očiščenje stanja duha. Mantra nima nobenega posvečenega pomena in nobena ni boljša od druge. Verjetno je najbolj poznana zvočna mantra “om” ali “aum”, primerna pa je vsaka podobna beseda, ki smo ji ustrezno podaljšali zvok. (Primer: dom, hrib, boom, zum, šum, mama, tom, ata in podobno) Najbolje bi bilo, da za mantro uporabimo kako tujo besedo, ki se ne pojavlja v vsakodnevnih pogovorih.

Najpomembneje pa je, da vaše mantre ne pozna nihče drug kot samo vi, saj obstajajo ljudje, ki bi lahko vaše stanje duha v meditaciji izkoristili v nizkotne namene (na vas lahko telepatsko delujejo, vas izkoriščajo ali kako drugače prizadenejo). Ne glede na vsebino pa ima mantra pri doseganju in ohranjanju meditativnega stanja praznega duha, zelo veliko pomen.



Kako meditacija vpliva na imunski sistem?
Dokazano je, da meditiranje in vaje koncentracije močno pripomorejo pri zdravljenju duha in telesa ter upočasnijo staranje.

Pri meditiranju je pomemben telesni položaj, ki mora biti udoben in sproščen. Primerno je, da sklenete roke in prekrižate noge, ker na tak način bioenergetsko polje (auro) okoli sebe zgostite in jo naredite intenzivnejšo, preprečite pa tudi možnost, da bi vam kdorkoli jemal energijo. V takšnem položaju ste primerno zaščiteni in zaprti.

V nihanju aure, ki nas obdaja, lahko zaznamo vse miselne procese, ki vplivajo tudi na naše zdravstveno stanje. Z meditacijo preženemo slabe misli, naš um se umiri, kar prav gotovo vpliva na izboljšanje psihofizičnega stanja telesa.
Če uspemo ustaviti prav vse misli, damo telesu in duhu svobodo, da dosežeta svoje naravno stanje, to je tisto, katerega nam je narava namenila ob rojstvu. Takšno stanje se izraža kot uravnotežena harmonija telesa in duha, kar je močno povezano z intenzivnimi procesi samozdravljenja v našem telesu, saj se aktivira naravno delovanje imunskega sistema.

Druga korist meditiranja je odprtost duha k novim idejam. Brez resnične tišine v lastnih mislih ne moremo prisluhniti notranjim signalom, ki nam jih sporoča telo. Ljudje smo naučeni poslušati zunanje signale in spremljati dogajanje okoli nas, zatrli smo namreč potrebo po poslušanju naše notranjosti duha. Meditacija teži k celosti duha, duše in telesa, z njo vzpostavimo ravnovesje energij in mirnost duha. Zato meditacija pri procesu zdravljenja pomaga do hitrejšega okrevanja in predstavlja najhitrejšo pot za obnavljanje naših telesnih celic in telesa kot celote.

Zavedati pa se moramo, da je potovanje v našo notranjost najdaljše, najtežje in hkrati tudi najlepše doživetje, zato poskusite narediti ta korak. Ne bo vam žal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 30 Nov 2009 10:22    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Meditacija za umiritev

Vsak dan se vsak izmed nas znajde v različnih položajih (v službi, šoli, družini, v stikih z okolico), v katerih doživlja različna prijetna in neprijetna čustva, strese, bolečine, strahove itd.
Občasno preživimo posebno prijetne dneve, včasih pa dneve, polne neugodja, neprijetnih situacij, tako da komaj čakamo, da takšen dan mine, da vse to pozabimo. V želji, da vam pomagamo razrešiti določene neprijetne izkušnje ali bolečino, da jih ne potisnete v podzavest, da določenih neprijetnih izkušenj ne ponavljate, da si omogočite bolj ustvarjalno življenje, vam predlagamo naslednjo meditacijo.

Poiščemo miren, zračen prostor v poltemi, sedemo v udoben položaj ali ležemo na hrbet (položaj popolnega miru). Glede na letni čas se lahko pokrijemo. Namestimo se udobno in začnemo jogistično dihati. Dihamo določen čas brez prekinitve med vdihom in izdihom ter se osredotočimo na dihanje (dihamo zavestno). Dihanje naj bo naravno, ritmično, brez napora. Vzamemo si dovolj časa za sproščanje, dokler ne začutimo, da smo popolnoma sproščeni.


Ko dosežemo to stanje, se začnemo spominjati, kako smo preživeli dan. Postanemo pozorni na vse situacije, ki smo jih doživeli čez dan. Pozornost usmerimo na svoje postopke, svoje reakcije v določenem trenutku, na svoje misli in občutke. Ne izogibajmo se situacijam, ki v nas vzbujajo nelagodje ali bolečino. Previdno in ponovno si dovolimo, da izživimo neugodno čustvo, vzemimo si dovolj časa, da ga podoživimo do konca. Tako ga sprostimo, spustimo iz sebe, iz svojega spomina, iz svoje energije
Bodimo iskreni in nepristranski do sebe, skušajmo sočutno in razumevajoče spoznati svoje napake ter marsikateri zaviralni vedenjski vzorec. Sprejmimo odgovornost za svoje vedenje in življenje. Naučimo se nekaj o sebi, spoznajmo in sprejmimo samega sebe. Skušajmo odpustiti v sebi in odpustiti človeškim bitjem. Potem si dovolimo, da nas preplavi sočutje in ljubezen ter s tem občutkom končajmo meditacijo.

Počasi začnemo premikati telo in na koncu, ko smo popolnoma pripravljeni, odpremo oči. Ležimo še nekaj časa in smo pozorni na svoje misli in občutke. Veliko uspeha pri meditaciji!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Vse za dobro počutje

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.